Sponsorlu Bağlantılar

6 Ağustos 2012 Pazartesi

İçel Tarihi YerleriGEZİLECEK YERLER
Müzeler ve Örenyerleri
Müzeler
İçel (Mersin) Müzesi
Silifke Atatürk Evi
Anamur Müzesi
Tarsus Müzesi
Mersin Atatürk Evi Müzesi
Silifke Müzesi
Ören Yerleri
Pompeipolis – Mersinli – Merkez / Mezitli
Ayaş – Erdemli İlçesi
Kanlıdivane – Erdemli İlçesi
Kızkalesi – Erdemli İlçesi
Tırtar – Erdemli İlçesi
Küstüllü – Erdemli İlçesi
Çeşmeli – Erdemli İlçesi
Tömük – Erdemli İlçesi
İamas – Erdemli İlçesi
Koskerla – Erdemli İlçesi
Yapısıgüzel – Erdemli İlçesi
Hoyrat – Erdemli İlçesi
Kocahasanlı – Erdemli İlçesi
Çatören – Erdemli İlçesi
İmirzeli – Erdemli İlçesi
Tirmil Höyük – Mersin – Merkez
Karaduvar Höyük – Mersin – Merkez
Karaduvar Su kemer – Mersin – Merkez
Yümüktepe – Mersin – Merkez
Aslanköy Kaya Mezarı – Mersin – Merkez
Aslanköy Mağarası – Mersin – Merkez
Gözne Kalesi – Mersin – Merkez
Başnalar Kalesi – Mersin – Merkez
Öküzlü Kalesi – Erdemli İlçesi
Sinap Kalesi – Erdemli İlçesi
Çandır Kalesi – Erdemli İlçesi
Cet Tepe – Erdemli İlçesi
Güdübeş Kalesi – Mersin – Merkez / Yakaköy
Belenkeşlik Kalesi – Mersin – Merkez / Belenkişlik Köyü
Manavşa Kalesi – Mersin – Merkez / Değirmençay Köyü
Anamur Müzesi
Anemurium Örenyeri – Nasrettin Köyü
Mamure Kalesi – Bozdoğan Köyü
Silifke Müzesi
Cennet – Cehennem – Silifke / Hasanaliler
Narlıkuyu – Silifke / Pınarlıkuyu
Uzuncaburç – Silifke / Uzuncaburç
Ayatekla – Silifke / Becili
Alahan Manastırı – Mut / Geçimli Köyü
Holmi – Silifke / Taşucu
Aphrodisias – Silifke / Yeşilovacık
Demircili – Silifke / Demircili
Tekkadın – Silifke / Ovacık
Karadedeli – Silifke / Karadedeli
Topmar – Silifke / İmamuşağı
Karaböcülü – Silifke / Karaböcülü
Canbazlı – Silifke / Canbazlı
Kelenderis – Aydıncık
Meydancıkkale – Günlar
Sömek – Silifke / Sömek
Dağpazarı – Mut / Dağpazarı
Balabulu – Mut / Yalnızcabağ
Kale – Mut / Merkez
Bakırtepe – Silifke / Yeşilovacık
Cingeyli – Silifke / İmamlı
Adamkayalar – Silifke / Hüseyinler
Meydankalesi – Silifke / İmamlı
Kale – Silifke / Kirobasi
Gülümpaşalı Höyüğü – Silifke / Gülümpaşalı
Antikyo – Silifke / Narlıkuyu
Sinobiç – Mut / Yeşilyurt
Mavga Kalesi – Mut / Yeşilyurt
Gökburç – Silifke / Ovacık
Hançer Kalesi – Silifke / Ovacık
Mezgit Kale – Silifke / Ovacık
Karakabaklı – Silifke / Karadedeli
Kültesi – Silifke / Karadedeli
Işıkkale- Silifke / Karadedeli
Gözleyentepe – Silifke / Yeşilovacık
Çingentepe – Mut
Maltepe – Mut
Camiler, Kiliseler
Bölge yıllar boyunca çeşitli medeniyetlere beşiklik etmiş, Hıristiyan dünyasının ve Avrupa ülkelerinin değişik ölçülerde etkilendikleri özellikle Bizans ve Roma kültürüne ev sahipliği yapmıştır.
İlde İnanç Turizmi açısından önemli olan iki merkez vardır. Birincisi İsa’nın Havarilerinden St. Paul’un Tarsus’ta bulunan Evi ve Kuyusu Vatikan tarafından Hac Yeri ilan edilmiştir. Diğeri Müslüman ve Hıristiyan alemince önemli olan ve Silifke/Başucu’nda yer alan erken Hıristiyan devrinde Hac Yeri olarak kabul edilen Azize Aya Tekla (Meryemlik) önemli dini ziyaret merkezleridir. Ayrıca Tarsus Ashabı Kehf Mağarası da il sınırları içerisinde bulunmaktadır.
Mağaralar
İlde jeolojik hareketler ve aşınma sonucunda pek çok mağara oluşmuştur. Cennet ve Cehennem Obruğu, Narlıkuyu, Köşekbükü, Buğu Deliği Mağaraları önemlidir.
Yat Limanları
Yat turizminin Doğu Akdenize kaydırılması amacıyla, uluslararası standartlara uygun yat limanı projesi geliştirilmektedir. Bu nedenle 1994 yılında ihale edilmiş olan 500 yat kapasiteli Mersin Ana Yat Limanı inşaatı sürmektedir.
Mersin Çamlıbel mevkiinde faaliyet gösteren Yat Baseni 300- 350 yat kapasiteli olup, yatlara içme suyu, elektrik ,temizlik ve güvenlik hizmetleri vermektedir. Yat turizminin Doğu Akdenize kaydırılmasına öncülük etmek amacıyla 11 yıldan bu yana, geleneksel olarak düzenlenen Doğu Akdeniz Yat Rallisi son üç yıldır Mersin Yat Baseni güzergah olarak alınmıştır.
Mersin Yat Baseninde mavi tur, günlük tur ve mehtap turları da yapılmaktadır.
Korunan Alanlar
Mersin Tabiat Anıtları
Mersin-Koca Katran
Yeri: Mersin
Özelliği: 6-20 yaşında, 40 m. boyunda, 2.34 m. çap ve 7.40 m. çevre genişliğinde sedir ağacı
Tesis Tarihi: 27.09.1994
Mersin-Ana Ardıç
Yeri: Mersin, Tarsus
Özelliği: 840 yaşında, 21 m. boyunda, 2.75 m. çap ve 7.20 m. çevre genişliğinde Ardıç ağacı.
Tesis Tarihi: 29.09.1994
Kaplıcalar
Mersin ilinde Şifalı su kaynakları oldukça boldur. Bunlardan bazıları Mersin-Güneysu, Güneyyolu, Tarsus Akçakoca, Tarsus Keşbükü İçmeleri, Silifke Saparca Ilıcası Mut -Hocantı Kaplıcası’dır.
Yaylalar
Yaz aylarında insanlar Toroslardaki çeşitli yaylalara göç etmektedirler. Mersin’de Gözne, Ayvagediği, Kızılbağ, Soğucak, Bekiralanı, Fındıkpınarı, Mihrican, Çamlıyayla, Namrun, Sebil, Tarsus’ta, Gülek, Erdemli’de, Sorgun, Güzeloluk, Küçükfındık, Silifke’de, Balandız, Gökbelen, Kırobası, Gülnar’da Bardat, Tersakan ve Kozağaç Yaylaları, Mersin nüfusunun büyük bir bölümünün yaz aylarında konakladığı yerlerdir.
Kuş Gözlem Alanı
Doğu Akdeniz Havzası
Göksu Deltası
İl: İçel
İlçeler: Silifke
Yüzölçümü: 14-480
Rakım: Deniz seviyesi
Koruma: var
Başlıca Özellikleri: tatlı ve tuzlu göller, bataklık
Kuş Türleri: Küçük karabatak (maks. 180) ve tepeli pelikan (maks.56), üreyen yaz ördeği (50 çift ile Türkiye’nin bilinen en büyük popülasyonu) ve pasbaş patka (30 çift), kışlayan büyük orman kartalı (maks. 20) ve şah kartal (maks.6) gibi, nesilleri dünya ölçeğinde tehlike altında olan türlerle önemli kuş alanları statüsü kazanır. Bunlara ek olarak, küçük balaban (25 çift), gece balıkçılı (150 çift), alaca balıkçıl (70 çift), erguvani balıkçıl (50 çift), turaç (50 çift), sazhorozu (300 çift), kocagöz (60 çift), bataklıkkırlangıcı (300 çift), akça cılıbıt (200 çift), mahmuzlu kızkuşu (300 çift) ve küçük sumru (150 çift) gibi türler bölgede önemli sayılarda ürer. Aralarında boz kaz (maks.1450), fiyu (maks. 11.648), çamurcun (maks. 14.952), kaşıkgaga (maks.4325) ve sakarmekenin (maks. 36.240) bulunduğu büyük sayılarda sukuşu (maks.91.097) alanda kışlarken, göç sırasında da çok sayıda çeltikçi (maks.2500) ve leylek (maks.22.000) burada konaklar.
Aydıncık Adaları
İl: İçel
İlçeler: Aydıncık
Yüzölçümü: 2
Rakım: 0- 30 m
Koruma: hayır
Başlıca Özellikleri: kayalık kıyı adaları
Kuş Türleri: Ada martısı popülasyonuyla önemli kuş alanları statüsü kazanır
Sportif Etkinlikler
Kayak: Niğde ve Mersin arasında yer alan Bolkar Dağının kuzey yamaçlarında Kayak tesisi bulunmaktadır.
Dağcılık: Pozantı’dan doğuya doğru 50 km. uzaklıkta Aladağlar (Çamardı), Demirkazık, Alaca, Güveller ve Cebel Gölü dağcılık için birer cennettir.
Hava Sporları: THK, yamaç paraşütü ve yelken kanat eğitimi yapmaktadır. Usta atlayıcılar için Emirler Köyünde 267 m yükseklikteki Gelincik Tepesi, acemiler için ise Mersin Üniversitesi Çiftlik Köyü Kampüsünde 150 m yüksekliğindeki tepe, Tarsus’ta Şelalenin kuzeyindeki Karatepe ve Çanaktepe elverişlidir.
Yamaç Paraşütü
Su Sporları: Mersin’in akarsularda ( Göksu Nehri ) rafting, plajlarda ise yelken, sörf, bot, paraşüt, su kayağı gibi su sporları yapmak mümkündür.
Göksu Nehri (Rafting)
Su Altı Dalış
Gençlik Turizmi: Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Mersin-Silifke yolunun 65. km.de Akkum mevkiinde Akkum Gençlik Kampı bulunmaktadır. Gençlik ve İzcilik Kampı olarak faaliyette bulunan bu tesis 192 yataklı olup, 1 Haziran-30 Eylül tarihleri arasında hizmet vermektedir. Burada okullarca seçilerek görevlendirilen öğrenciler, tatil yapma imkanı bulmaktadırlar.
Ayrıca, gençler uygun fiyatlarla Erdemli Çamlığı, Limonlu Çay Deltası, Kızkalesi, Susanoğlu, Akkum, Boğsak, Anamur/Pullu ve Anamur/İskele gibi play-kamp yerlerinde kamp yapma imkanı bulabilirler.
Mersin Gençlik Kampları
Mersin Orman Kampları
Avcılık: İldeki yaban hayatı koruma sahalarında yalnız Çamlıyayla / Cocak-Cehennem Deresi Dağ Keçisi koruma sahası av turizmine açılmıştır. Burada 1 Ağustos-31 Aralık, 1 Mart-31 Mart tarihleri arasında Dağ Keçisi avı yapılmaktadır.
Göksu Deltası Türkiye’nin 2. derece göçmen kuş rezerv alanıdır. Milli Parklar Av ve Yaban Hayatı Genel Müdürlüğünce Av Koruma ve Üretme Alanı olarak yapılmıştır.
COĞRAFYA
Mersin Orta Akdeniz Bölgesi’nde olup, Torosların Bolkar dağlarından Akdeniz’e doğru, 1500 metreden başlayan mevcut platolar üzerinde halkın yaz sıcaklarından kaçarak mevsimi geçirdikleri yaylaları bol bir ilimizdir. Bunlar; Gözne, Fındıkpınarı, Mihrican, Ayvagediği, Soğucak ve Kızılbağ gibi yaylalardır.
İlin kuzeyi, Kuzeydoğu-Güneybatı istikametinde boydan boya uzanan Orta Toroslar ile çevrilidir. Bolkar Dağı, Elma Dağı, Büyük Eğri Dağı, Kızıldağ bu dağlar üzerindeki yüksek tepeleri oluşturur. Akdeniz, Mersin kıyılarında büyükçe bir kavis çizerek Mersin körfezini oluşturur. Taşucu ve Anamur körfezleri, ilin batı kesiminde ikinci derecede önem taşıyan körfezlerdir.
Mersin ve çevresinde, tipik Akdeniz sıcak ve ılıman iklimi hakimdir. Yaz ayları sıcak ve aşırı nemli, kış ayları ise ılık ve yağışlıdır.
TARİHÇE
Bu bölgenin en eski yazılı tarihi, Luvi, Kizzuwatna, Hitit, Asur ve Babil krallıklarının tarihleri ile içiçedir. Daha sonraları da sırasıyla, Hitit,Urartular, Asurlular, Babiller, Lidyalılar, Persler, Seleukoslar ve Romalılar hüküm sürmüştür.
7. yüzyıldan Osmanlıların fethine kadar bu bölge, Arapların, Abbasilerin, Mısırlı Tulunoğullarının, Selçukluların, Moğolların, Haçlıların, Memlukların, Ramzanoğulları ve Karamanoğullarının eline geçmiş, 16. yüzyıldan itibaren buralar Osmanlı topraklarına katılmıştır.
NE YENİR?
Mersin ilinde gelişmiş restoran modellerinde deniz ürünleri, kırmızı et yemekleri, özel kebap çeşitlerini yeme imkanları mevcuttur. Balık ızgaraları, tantuni, cezerye, kuş gözü, humus, telatür, eya dolması, şırdan, bandırma, yüzük çorbası, övelemeç özel yöresel yemeklerdendir.
NE ALINIR?
Mersin ili alışveriş merkezleri açısından son derece zengindir. Mersin’in ve ilçelerinin yöresel özelliklerini yansıtan çeşitli hediyelik eşya ve tatlı çeşitleri alınabilir. El sanatlarına ait güzel örnekleri halılarda, kilim çeşitlerinde ve rengarenk yazmalarda görmek mümkündür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder