Sponsorlu Bağlantılar

7 Ağustos 2012 Salı

Siirtin Tarihi Yerleri


Siirt camileri, türbeleri, kaplıcaları, yaylaları ve mağaraları olarak tanınır.En güzel tarihi ve turistik yerlerimizi sergilemektedir.Kaplıcalarında her derde deva olacak sıcak suları bulunmaktadır.
Cami ve türbeler
çinili minare olarak anılan ulu caminin minaresi, tipik Selçuklu mimarisini yansıtmaktadır. Siirt’te Veysel Karani Hz. türbesi ve İbrahim hakkı Hz. türbesi bulunmaktadır. İnanç turizmi
Kaplıcalar

Billoris termal turizm merkezi Siirt’e 15 km. uzaklığında, Eruh yolu üzerindedir. banyo uygulamalarıyla deri hastalıklarına, romatizmada, kadın hastalıkları, nevralji, Nevrit, Polinevrit, Polio sekelleri ve su içi egzersizlerinde yararlı olmaktadır.
Yaylalar

Pervari ilçesindeki Çemikari, Cema ve Herekol yaylaları ile Şirvan ilçesinde Baçova yaylası yöre halkı tarafından ilgi görmektedir. yaz, kış bol yağışlı olan bu yüksek platolar, zengin çayırlarla kaplıdır.
Mağaralar
ilin jeolojik yapısında kalkerli oluşumlar önemli yer tuttuğundan pek çok sayıda mağara oluşmuştur. bunların bir bölümünde, insanlarca konut olarak kullanıldığını gösterir izlere rastlanmaktadır. suya karşı direnci az olan kalkerlerin erimesi ile ortaya çıkan bu doğal mağaralar genellikle vadi boylarında yoğunlaşmıştır. Bunların en ünlüleri Botan mağaralarıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder